Про цілющу силу часнику люди знають як мінімум 5 тисяч років. Єгиптяни готували на основі рослини цілющі витяжки, а китайські травники вважали його панацеєю. Насправді ж ця культура здатна в рівній мірі принести користь і шкоду для здоров'я. Якщо корисні якості часнику відомі, то про шкоду для людського організму мало хто знає. І мова в статті піде не тільки про специфічний «аромат» з рота любителів пекучих зубків.
bf4d32.jpg
ЧАСНИК - КОРИСТЬ І ШКОДА ДЛЯ ОРГАНІЗМУКорисні якості рослини обумовлені складним хімічним складом. Часник містить ряд біологічно активних речовин. До найбільш важливим з них відносяться сульфоксид аллицин, сапоніни, фітонциди, антиоксиданти.
Користь часнику для організму:
- Зміцнює імунну захист організму за рахунок активізації лімфоцитів, макрофагів. Ці клітини-кілери знаходять і знищують вірусні агенти. Аналогічно лімфоцити впливають і на ракові клітини, тому часник визнаний потужним онкопротектором.
- Аліцин і фітонциди пригнічують розвиток патогенної мікрофлори, знищують гельмінтів, грампозитивні і грамнегативні мікроорганізми (сальмонела, грибки, кишкова паличка, золотистий стафілокок).
- Часник багатий антиоксидантами — хлорогенова кислота, алліцин, кверцетин, рутин, цинк, селен. Вони захищають організм від шкідливої дії вільних радикалів, переродження клітин в злоякісні пухлини. Особливо багатий антиоксидантами зелений часник.
- Завдяки фітонцидами нормалізує кишкову мікрофлору, пригнічуючи процеси бродіння.
- Сапоніни стимулюють секреторну функцію залоз, посилюють жовчовиділення. Це сприяє переварюванню важкої їжі, захищає печінку від ожиріння.
- Пригнічує ліпопротеїни низької щільності, звані «поганим холестерином». Перешкоджає їх відкладенню на стінках судин, за рахунок чого знижується артеріальний тиск. Служить профілактикою атеросклерозу, інфаркту, інсульту.
- Аджоа — речовина, що утворюється в процесі гідролізу аллицина. Аджоа перешкоджає злипанню тромбоцитів і формування тромбів, тому часник рекомендований людям, які перенесли інсульт. Також ця речовина захищає клітини від мутацій.
- Сірка позитивно впливає на зростання хрящової тканини, тому рослина використовується для профілактики захворювань суглобів.
- Селен, сірка та цинк — мінерали краси. Вони покращують стан шкіри, активізують ріст волосся, надають їм здоровий вигляд.
- За рахунок поліпшення кровообігу рослина позитивно впливає на чоловічу силу, є афродизіаком. Бактерицидні компоненти допоможуть побороти запалення в малому тазу у чоловіків і жінок. Завдяки вмісту цинку, часник нормалізує секрецію гормонів. Магній і вітаміни групи B позитивно впливають на нервову систему — покращують настрій, сон, допомагають протистояти стресам.
- Молода зелень допоможе в боротьбі з анемією, адже заліза в ній не менше ніж в яблуках.
Шкода часнику для організму обумовлений високим вмістом тіоефірів — сірковмісних органічних сполук. Потрапляючи в організм, вони піддаються процесу розпаду з утворенням токсичних речовин, що володіють високою проникаючою активністю. Серосодержащіе компоненти сприяють гальмуванню нервових імпульсів, значно знижують реакцію, увагу, пам'ять. Тому ароматна приправа протипоказана при епілепсії.
При вживанні часнику можуть з'явитися такі неприємні наслідки:
- Запах з рота і від шкірних покривів. Позбутися його допоможе зелений чай, кавові зерна, зелень петрушки, сік з цитрусових.
- Рослина стимулює апетит. Якщо у вас є схильність до повноти, мінімізуйте вживання пекучих зубчиків.
- Часник подразнює слизові оболонки внутрішніх органів, тому він протипоказаний при патологіях шлунково-кишкового тракту, нирок.
- Через активної стимуляції жовчовиділення можуть зрушити камені в жовчному міхурі.
- Діаллілсульфід — сильний алерген. Будьте обережні, поїдаючи ароматні зубки!
- Оскільки Аджоа розріджує кров, часник протипоказаний при вагітності, геморої, лікуванні антикоагулянтами. Він може спровокувати кровотечу.
До речі, часник шкідливий не тільки для людей, домашніх вихованців ароматна приправа протипоказана, оскільки аллицин токсичний для котів і собак.
ЯКІ ВІТАМІНИ Є в часникуb2b372.jpg
Цибулинки рослини і молодий часник мають різний хімічний склад. Вчені вважають, що юна зелень на початковій стадії росту витягує з посадженого зубки величезна кількість поживних речовин. Тому навесні нашому організму користь принесе вітамінна зелень, а до осені пекучі зубки відкладуть запас корисних для людини біологічно активних компонентів.
Розглянемо, які вітаміни містить часник:
- Аскорбінова кислота (до 33 мг) — корисна для судин, імунітету, є антиоксидантом, захищає від алергії;
- Піридоксин (B6) — допомагає засвоєнню глюкози, бере участь в білковому і ліпідному обміні, підвищує працездатність мозку, володіє гапатопротекторнимі властивостями;
- Ніацин (PP) — нормалізує холестерин, стимулює вироблення ферментів, покращує мікроциркуляцію судин, виводить токсини;
- Пантотенова кислота (B5) — бере участь у всіх обмінних процесах, допомагає в лікуванні патологій серця, алергії, анемії, артриту, покращує роботу кишечника;
- Рибофлавін (B2) — відповідає за нормалізацію гормонального фону, вироблення еритроцитів, синтез антитіл, нормальну роботу органів зору;
- Тіамін (B1) — забезпечує клітини глюкозою, покращує роботу нервової системи, щитовидної залози, серця, печінки, є антиоксидантом.
- Фолацин — захищає від анемії, раку, мутації плода, покращує якість сперми;
- Бета-каротин — імуностимулятор, антиоксидант, адаптоген.
Також часник багатий мінералами — калієм, магнієм, селеном, цинком, залізом. Багато в рослинній сировині кальцію і фосфору, натрію. Без перерахованих мікроелементів неможлива злагоджена робота всіх систем людського організму.
Часник є корисною овочевою культурою, здатної подолати ряд захворювань. При надмірному вживанні рослини і деяких захворювання відзначається негативний вплив на організм.
5883ae.jpg