Опис
Бікарбонат натрія продукт, що активно використовується у тваринництві як харчова добавка. За нормальних умов організм тварини може самостійно регулювати рівень рН. Відповідає це природна буферна система. На практиці тваринам найчастіше дають висококонцентровані корми, що відрізняються швидкою ферментацією та кислотною дією.
Вплив соди на здоров'я сільськогосподарських тварин
Нейтралізація кислих сполук через систему живлення виконується додаванням буферних речовин. Найбільш поширений і доступний продукт із високою буферною місткістю — харчова сода. Однак це далеко не єдина перевага використання соди у раціоні сільськогосподарських тварин.
Систематичне включення соди в харчування купної рогатої худоби сприяє збільшенню надоїв молока. Відбувається це завдяки буферизації та нейтралізації травної системи. Крім того, продукт, що отримується, має вищі показники жирності. До переваг використання соди також варто віднести її низьку вартість і легкість введення в раціон тварини.
Споживання соди курами сприяє покращенню якості яєць. Під даною характеристикою розуміють збільшення товщини шкаралупи та частки яйця, зменшення шлюбу. Якщо говорити про індички та бройлери, варто відзначити збільшення маси птиці.
Сода в раціоні свиней має і профілактичну властивість, що дозволяє звести до мінімуму ймовірність розвитку виразки стравоходу та шлунка, а також такого явища, як «слабкість ніг».
Рекомендовані норми споживання соди
Для годування великої рогатої худоби рекомендована норма варіюється в межах від 40 до 80 г/день, для телят - 20-40 г, овець - 10-30 г. Обов'язково включати соду в раціон радять і при розведенні курей-несучок, достатньою нормою споживання вважається 0,3-0,5 г/день.
Для коригування раціону свиней важливо враховувати категорію тварини. Для свиноматок і лактаційних рекомендована кількість - 25-30 г, для свиней на відгодівлі кількість значно зменшується і становить 5-20 г.
Розкислення потрібне не всім кормам. Процедурі підлягає силос, в якому міститься велика кількість оцтової та мсляної кислот. Раціон, збудований на силосі, може стати причиною кетозу корів. В результаті розвивається гіпокальціємія та розлад травлення.
Сода додається в силос, рівень рН якого менш як 3,8, а також з рН 3,9-4,2 і вмістом оцтової та масляної кислот на рівні 40 і 10% відповідно.
Гідрокарбонат натрію створює необхідні умови для мікрофлори рубця, дозволяє раніше досягти піку споживання корму, а також адаптувати тварину до споживання високоенергетичних кормів.